Omalovánky Holi

Holi je tradiční hinduistický svátek, známý také jako „svátek barev” nebo „svátek lásky”. Slaví se především v Indii a Nepálu na konci zimy, na přelomu února a března. Během Holi lidé oslavují dobro, úrodu a plodnost. Je to veselý svátek, kdy si lidé navzájem hází a mažou barevnými prášky a vodou, tančí a zpívají. Holi také symbolizuje vítězství dobra nad zlem a je spojen s několika legendami z hinduistické mytologie.

  1. Oheň: Před samotným svátkem barev se pořádá rituální oheň, který symbolizuje spálení zla. Toto je inspirováno legendou o démonce Holika.
  2. Bhang: Během svátku mnoho lidí konzumuje nápoj zvaný „bhang”, což je tradiční nápoj obsahující konopí.
  3. Písně a tance: Kromě házení barevnými prášky jsou součástí Holi také tradiční písně a tance.
  4. Láska: Svátek je také spojen s láskou mezi Radhou a Krišnou, a proto je někdy nazýván „svátek lásky”.
  5. Mezikulturní: Ačkoliv má Holi své kořeny v hinduistické tradici, oslavuje se dnes po celém světě lidmi různých náboženství a kultur.
  6. Bezpečnost: V některých částech Indie je doporučováno nosit staré oblečení a chránit oči a kůži před barevnými prášky.
  7. Různé barvy: Každá barva v Holi má svůj význam. Modrá například symbolizuje Krišnu, zelená nový začátek atd.
  8. Spojení s jarem: Holi často označuje příchod jara a je oslavou úrody a plodnosti.
  9. Veřejné oslavy: V některých částech Indie a Nepálu jsou pořádány veřejné oslavy, kde se lidé mohou vzájemně házet barvami a tančit na ulicích.
  10. Ekologické oslavy: Vzhledem k obavám o životní prostředí a zdraví mnoho lidí dnes oslavuje Holi s ekologickými, netoxickými barvami.