Omalovánky Holandsko

Holandsko, oficiálně Nizozemsko (Nederlandy), je země v Západní Evropě. Je známá svými nízkými terény, kanály, větrnými mlýny, poli tulipánů a cyklistickými trasami. Amsterdam, hlavní město, je proslulé svými historickými domy, muzei jako je Van Goghovo muzeum a oblastí s mnoha kanály. Hlavními jazyky jsou nizozemština a ve části Frísko také fríština. Nizozemsko má konstituční monarchii, současným monarchou je král Willem-Alexander. Země je také zakládajícím členem Evropské unie, NATO, WTO a mnoha dalších mezinárodních organizací.

  1. Pod mořskou hladinou: Většina území Nizozemska je pod mořskou hladinou. Země využívá systém hrází, přehrad a čerpadel k udržení vody mimo obdělávanou půdu.
  2. Kolo královny: Holanďané milují jízdu na kole a v zemi je více kol než obyvatel.
  3. Tulipánová horečka: V 17. století prošlo Holandsko tulipánovou horečkou, kdy ceny tulipánových cibulek dramaticky stouply a následně prudce klesly.
  4. Země svobody: Amsterdam je známý svými kavárnami, kde je legální konzumace marihuany, a čtvrtí červených luceren.
  5. Země umělců: Nizozemsko je rodištěm mnoha slavných umělců, jako jsou Vincent van Gogh, Rembrandt a Vermeer.
  6. Původní název: Název „Holandsko” se vlastně vztahuje pouze k dvěma provinciím: Severnímu a Jižnímu Holandsku. Správný název země je Nizozemsko.
  7. Král a královna: Nizozemsko je konstituční monarchie. Současným králem je Willem-Alexander.
  8. Větrné mlýny: V zemi je více než 1000 zachovalých větrných mlýnů, které dříve sloužily k mletí obilí a odčerpávání vody.
  9. První cenný papír: Amsterdamská burza, založená v roce 1602, byla první oficiální burzou akcií na světě.
  10. Národní barva: I když nizozemská vlajka je červeno-bílo-modrá, oranžová je považována za národní barvu země. To je proto, že královská rodina pochází z domu Oranž-Nassau.