Omalovánky mrakodrap

Mrakodrap  je vysoká budova, která má mnoho podlaží a obvykle dominuje městskému horizontu. Byl vytvořen jako řešení potřeby většího množství obytného a komerčního prostoru v hustě zalidněných oblastech. Díky moderním stavebním technologiím a materiálům, jako je ocel a železobeton, mohou věžovce dosáhnout impozantních výšek. Dnes najdeme wieżowce ve většině velkých měst po celém světě, kde plní funkce bytové, kancelářské, hotelové či komerční.”

  1. Burj Khalifa v Dubaji je s výškou 828 metrů nejvyšší budovou na světě (do mého posledního datového souboru z roku 2021).
  2. Historicky prvním mrakodrapem je často označován Home Insurance Building v Chicagu, postavený v roce 1885, s výškou 10 pater.
  3. Mrakodrapy potřebují speciální výtahové systémy. V Burj Khalifa může výtah dosáhnout rychlosti až 10 m/s.
  4. Shanghai Tower v Číně je nejen druhou nejvyšší budovou na světě, ale také má nejvyšší vyhlídkovou plošinu.
  5. Taipei 101 na Tchaj-wanu je vybaven obrovským zlatým kyvadlem, které stabilizuje budovu během tajfunů a zemětřesení.
  6. Design věžovců často zahrnuje různé ekologické prvky. Například mrakodrap Bosco Verticale v Miláně má balkony plné stromů a keřů.
  7. The Jeddah Tower v Saúdské Arábii má být po dokončení prvním mrakodrapem, který překročí 1 kilometr výšky.
  8. Mrakodrapy se staly symboly městské krajiny a moci. Po útocích z 11. září v roce 2001 bylo místo Dvojitých věží v New Yorku nahrazeno One World Trade Center, které má symbolicke 1 776 stop (541 m) na připomínku roku vyhlášení nezávislosti USA.
  9. Ostankino Tower v Moskvě, postavená v roce 1967, byla až do roku 1975 nejvyšší volně stojící strukturou na světě.
  10. Výstavba mrakodrapů vyžaduje pokročilé stavební techniky. Například základy mrakodrapu Petronas Towers v Kuala Lumpur sahají do hloubky 120 metrů pod povrchem, aby dosáhly stabilního podloží.