Omalovánky Liška Feneková

Fennec žere malé šelmy se psy čeledi, kteří jsou pokryti potravou, pouštní oblasti severní Afriky a západní Asie. Mezi charakteristické rysy lišky fenekové patří dlouhé uši, které jí pomáhají termoregulovat v horkém pouštním klimatu, a jasně červená srst, která jí pomáhá schovat se v písku. Fenkové jsou známí svou schopností přežít v náročných podmínkách, kde je omezený přístup k vodě a potravě.

Jsou to noční predátoři, loví hlavně hmyz a další drobné živočichy. Liška feneková má také schopnost vyhrabat si noru v písku, kde se ukryje před extrémními teplotami pouště.

  1. Velikost: Feneček je jedním z nejmenších druhů psovité šelmy na světě. Dospělci obvykle dosahují délky těla mezi 24 a 41 centimetry, přičemž ocas měří od 18 do 31 centimetrů.
  2. Dlouhé uši: Fenečci mají charakteristicky dlouhé uši, které nejsou jen ozdobou, ale také pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Tyto uši umožňují odvádět nadbytečné teplo, což je zvláště důležité v horkém pouštním klimatu.
  3. Srst: Fenečci mají srst jasně rudé barvy, která jim pomáhá maskovat se v písku pouště. Jejich srst je hustá, chrání je před extrémními teplotami.
  4. Potrava: Fenečci jsou převážně masožravci a jejich strava zahrnuje hmyz, drobné obratlovce a rostliny. Jsou skvělými nočními lovci.
  5. Norování: Fenečci si kopou nory v písku, které jim slouží jako úkryt před extrémními teplotami pouště a jako místo pro rozmnožování. Tyto nory mohou být poměrně rozlehlé a složité.
  6. Přizpůsobení se poušti: Fenečci jsou dokonale přizpůsobeni životu v náročných podmínkách pouště. Kromě dlouhých uší a jasně rudé srsti mají také tlusté polštářky na tlapkách, které jim pomáhají chodit po horkém písku bez popálení.
  7. Rozšíření: Fenečci obývají především pouštní oblasti severní Afriky a západní Asie, jako je Sahara, Sahel a pouště na Arabském poloostrově.
  8. Sociální struktura: Fenečci jsou obvykle samotáři, i když mohou žít v malých rodinných skupinkách.
  9. Rozmnožování: Březost fenečky trvá přibližně 50-52 dní, po čemž se obvykle narodí 2-5 mláďat. Mláďata jsou kojena mateřským mlékem po několik týdnů, poté začínají učit se lovit.
  10. Ochrana: Feneček je chráněný druh a je klasifikován jako blízký ohrožení kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu. Ochrana těchto malých šelem je důležitá pro zachování biodiverzity v pouštních ekosystémech.