Omalovánky FORD

Ford je americká automobilová společnost založená v roce 1903 Henrym Fordem. Je známa především díky výrobe Modelu T, prvního automobilu masově vyráběného pomocí výrobní linky, což značně snížilo náklady na výrobu a umožnilo široké veřejnosti koupit automobil. Ford Motor Company byla průkopníkem v mnoha oblastech automobilového průmyslu a je jedním z největších automobilových výrobců na světě. Sídlo společnosti je v Dearbornu, v americkém státě Michigan.

  1. Model T, někdy nazývaný „Tin Lizzie”, byl první automobil masově vyráběný pomocí výrobní linky. Díky tomu se stal automobil dostupným pro běžné Američany.
  2. „Fordismus” je termín, který označuje výrobní techniky a ekonomické systémy vytvořené v prvních továrnách Forda.
  3. Logo Ford, modrý ovál, bylo poprvé použito v roce 1907 a od té doby prošlo jen několika změnami.
  4. Ford Mustang, uvedený v roce 1964, je jedním z nejznámějších a nejikoničtějších sportovních aut v historii automobilismu.
  5. V roce 1914 zdvojnásobil Ford mzdy svých pracovníků a zavedl osmihodinovou pracovní dobu, což bylo v té době revoluční.
  6. Společnost Ford vlastnila značku luxusních automobilů Lincoln a dříve také vlastnila značky jako Mercury, Volvo, Jaguar a Land Rover.
  7. Ford GT40 vyhrál závod 24 hodin Le Mans čtyřikrát za sebou od roku 1966 do roku 1969.
  8. Ve 20. letech 20. století založil Henry Ford v brazilském deštném pralese město „Fordlândia”, aby získal zásoby kaučuku. Projekt byl nakonec neúspěšný.
  9. Ford je jednou z mála velkých automobilových společností, která nebyla nikdy reorganizována v důsledku bankrotu.
  10. V roce 2020 oznámil Ford plány na elektrifikaci většiny svých modelů, což odpovídá trendu v automobilovém průmyslu směřujícímu k elektromobilitě.