Omalovánky Eid al-Fitr

Eid al-Fitr, často označovaný jako „Svátek přerušení půstu”, je významný islámský svátek slavený muslimy po celém světě. Označuje konec svatého měsíce Ramadanu, během kterého muslimové po celý měsíc postí od úsvitu do západu slunce. Eid al-Fitr je dnem radosti, vděčnosti a oslavy. Během tohoto svátku muslimové navštěvují rodinu a přátele, vyměňují si dárky, nosí nové oblečení a podávají zvláštní jídla.

  1. Název: „Eid al-Fitr” v arabštině znamená „Svátek přerušení půstu”.
  2. Nový měsíc: Datum Eid al-Fitr je určeno podle islámského lunárního kalendáře a slaví se po zjištění nového měsíce Shawwal.
  3. Zakát al-Fitr: Před svátkem Eid al-Fitr je tradiční dávat almužnu potřebným, což se nazývá Zakát al-Fitr.
  4. Společné modlitby: Slavnosti obvykle začínají společnými modlitbami, které se konají na otevřených prostranstvích nebo v mešitách.
  5. Speciální pokrmy: V různých zemích se na Eid al-Fitr připravují speciální jídla. V mnoha zemích je oblíbeným pokrmem „seviyan”, což je sladká nudlová dezertní polévka.
  6. Oblečení: Je tradicí nosit na Eid al-Fitr nové oblečení. Mnoho lidí si oblíbilo nosit tradiční oděvy ve svátečních barvách.
  7. Oslovení: Během svátku je běžné oslovení „Eid Mubarak”, což v arabštině znamená „Požehnaný svátek”.
  8. Globální oslava: Ačkoliv se zvyky a tradice mohou lišit v závislosti na kultuře a zemi, Eid al-Fitr je slaven muslimy na celém světě.
  9. Post-Ramadan: Eid al-Fitr je dnem, kdy je post zakázán, což znamená, že muslimové by neměli postit na tento svátek po Ramadanu.
  10. Duchovní očista: Měsíc Ramadan a následující Eid al-Fitr nejsou jen o postním období, ale také o duchovní očistě, modlitbě, reflexi a společenství.