Omalovánky Romeo a Julie

„Romeo a Julie” je tragédie napsaná anglickým dramatikem Williamem Shakespearem, pravděpodobně napsaná mezi lety 1591 a 1595. Je to jeden z nejznámějších milostných příběhů všech dob. Děj se odehrává v italském městě Verona a vypráví o mladých milencích z dvou nepřátelských rodin, Monteků a Kapuletů. Kvůli rodinnému nepřátelství musí jejich láska zůstat tajemstvím. Díky několika nedorozuměním a tragickým okolnostem příběh směřuje k tragickému konci.

Samozřejmě, zde je seznam zajímavostí o „Romeo a Julie” :

  1. „Romeo a Julie” není původní dílo Shakespeara. Je to adaptace staršího příběhu, který existoval ve formě prózy a verše v různých kulturách.
  2. V Shakespearově původní hře je Romeo při prvním setkání s Julií zamilován do jiné ženy jménem Rosalina.
  3. Shakespeare umístil smrt Romea a Julie do časového úseku několika dnů, zatímco v některých starších verzích příběhu se děj odehrává během několika měsíců.
  4. Slovo „star-crossed” (v češtině něco jako „pod nešťastnou hvězdou”) v prologu hry odkazuje na věření v astrologii. Romeo a Julie byli považováni za odsouzené kvůli hvězdám.
  5. Přestože je Julie v hře pouze třináct let, je často zobrazována jako starší v mnoha moderních adaptacích.
  6. Existuje teorie, že Shakespeare napsal „Romea a Julii” jako parodii na tradiční milostné příběhy, nikoli jako seriózní tragédii.
  7. V původní hře nikdy není přesně vysvětleno, proč rodiny Monteků a Kapuletů vedou krvavý spor.
  8. Mnoho výrazů a frází z „Romea a Julie” se stalo součástí běžné angličtiny, včetně „wild goose chase” (divoká honba za něčím) a „parting is such sweet sorrow” (loučení je tak sladký žal).
  9. Pro Shakespeara byla „Romeo a Julie” jedna z jeho prvních tragédií. Předtím napsal převážně komedie a historické hry.
  10. Přes svou popularitu byla hra v minulosti často cenzurována nebo upravována kvůli svému obsahu týkajícímu se sebevraždy a sexu.