Omalovánky o kytaře

Kytařa je strunný nástroj, který se hraje buď štípkáním nebo brnkáním prstů nebo trsátkem. Existuje mnoho druhů kytar: akustické, elektrické, basové a mnoho dalších. Přestože se kytařa stala populární teprve v posledních několika stoletích, její kořeny sahají mnohem dále do minulosti. Je to jeden z nejoblíbenějších hudebních nástrojů na světě a je hlavním nástrojem v mnoha hudebních žánrech, od rocku, přes blues, až po country.

  1. Historie: Ačkoli moderní gitary vypadají relativně nově, nástroje podobné kytaře existovaly již před tisíci lety. Starověké civilizace jako Řekové měly loutny, které byly předchůdci dnešních kytar.
  2. Druhy kytar: Existuje mnoho různých typů kytar, včetně akustických, elektrických, dvanáctistrunných, basových a klasických.
  3. Elektrická kytařa: Ačkoli je elektrická kytařa známá pro svůj hlasitý zvuk, sama o sobě je velmi tichá. Aby bylo možné slyšet její zvuk na větší vzdálenost, je třeba ji zapojit do zesilovače.
  4. Stavba: Většina kytar je vyrobena z dřeva, ale materiály jako plast, sklo nebo kov mohou být také použity, zejména v experimentálních modelech.
  5. Největší kytařa: Rekordem v Guinessově knize rekordů pro největší hratelnou kytařu je nástroj dlouhý 13,29 metrů.
  6. Trsátko: I když mnoho kytaristů používá trsátko k hraní na elektrické kytaře, někteří proslulí kytaristé, jako např. Mark Knopfler nebo Jeff Beck, dávají přednost hraní prsty.
  7. Známé značky: Gibson, Fender a Martin jsou jen některé z nejznámějších značek kytar na světě.
  8. Zajímavý fakt: Když byla kytařa poprvé elektrifikována v 30. letech 20. století, byla kritizována jako „nesváteční” a mnoho tradičních kytaristů jí pohrdalo.
  9. Náročné skladby: Některé skladby pro klasickou kytaru mohou vyžadovat, aby hráč měl až 120 úderů na sekundu!