Omalovánky o gramofonu

Gramofon je zařízení určené k reprodukci zvuku z vinylových desek. Byl vynalezen v roce 1877 Thomasem Edisonem jako fonograf. V pozdějších letech Emile Berliner upravil Edisonův návrh a vytvořil gramofon, který používal ploché desky místo válců. Gramofon se stal standardním zařízením pro přehrávání hudby po mnoho desetiletí, než byl postupně nahrazen kasetovými páskami, CD a digitálními médii. Má charakteristický tvar s velkou rozhodovací rukojetí a jehlou, která se dotýká vinylové desky, aby reprodukovala zvuk.

  1. První vynález: Přestože je Thomas Edison často spojován s vynálezem gramofonu, skutečně vynalezl fonograf, který používal válce. Gramofon s plochými deskami vynalezl Emile Berliner.
  2. Rychlost otáček: Běžné rychlosti otáček vinylových desek byly 33, 45 a 78 otáček za minutu (RPM).
  3. První alba: Původní desky měly jen jednu stranu. Vícestranné desky, známé jako „alba”, byly uvedeny na trh později.
  4. Význam gramofonu: Gramofon hrál klíčovou roli v popularizaci hudby 20. století a umožnil masovou produkci a distribuci hudebních nahrávek.
  5. Logo psa: Jeden z nejznámějších gramofonových výrobců, His Master’s Voice (HMV), měl logo s psem poslouchajícím gramofon – symbolizovalo kvalitu zvuku.
  6. Zánik a návrat: S příchodem nových médií, jako jsou kazety a CD, se popularita gramofonů snížila. V posledních letech však vinyl zažívá renesanci díky jeho jedinečnému zvuku.
  7. Sběratelské desky: Některé staré vinylové desky jsou dnes vysoce ceněné sběratelskými kusy a mohou stát tisíce dolarů.
  8. Zvláštní edice: Pro speciální vydání byly vytvořeny barevné vinyly nebo vinyly s uměleckými tisky.
  9. Gramofonové kluby: V některých městech existují kluby nebo večery věnované poslechu a sdílení vinylových desek.
  10. Ruční výroba: I když většina desek je vyráběna strojově, existují specializované dílny, kde jsou desky vyráběny ručně v malých sériích.