Omalovánky květ narcissu

„Žonkil, známý také jako narcis, je rod rostlin patřící do čeledi amarylkovitých. Typicky má trubkovitý střed obklopený šesti okvětními lístky a je známý svými jasně žlutými nebo bílými květy. Žonkily kvetou na jaře a jsou populární jako okrasné rostliny v zahradách a kytici květin. Jsou také spojeny s mnoha mýty a legendami, zejména z řecké mytologie.”

Omalovánky květ narcissu

  1. Symbolika: Žonkily jsou často považovány za symbol nového začátku a obnovení, protože jsou jedny z prvních květin, které kvetou na jaře.
  2. Toxická rostlina: Všechny části žonkilu jsou jedovaté. Při požití mohou způsobit nevolnost, průjem a další zdravotní problémy.
  3. Různé druhy: Existuje více než 50 druhů žonkilů a mnoho tisíc kultivarů.
  4. V řecké mytologii: Název „narcis” je odvozen od řeckého mýtu o krásném mladíkovi jménem Narcisus, který se zamiloval do svého odrazu ve vodě.
  5. V kuchyni: Ačkoliv jsou žonkily jedovaté, jejich květy se někdy používají k dekoraci jídel. Je však důležité se ujistit, že nejsou konzumovány.
  6. Pěstování: Žonkily preferují slunné až polostinné stanoviště s dobře odvodněnou půdou.
  7. Květinové výstavy: Ve Velké Británii a jiných zemích se pořádají speciální žonkilové výstavy, kde se prezentují nejlepší a nejneobvyklejší kultivary.
  8. Vůně: Některé druhy žonkilů mají silnou a příjemnou vůni, zatímco jiné jsou bez zápachu.
  9. Životnost: S správnou péčí může žonkil kvést mnoho let na stejném místě bez potřeby přesazení.
  10. Přirozený habitat: Divoké druhy žonkilů rostou přirozeně ve středomořském regionu, západní Asii a Číně.