Omalovánky Kolarství

Kolarství Kolarství je sport a zároveň dopravní prostředek, při kterém se využívá jízdního kola. Existuje mnoho druhů kolarství, včetně silničního kolarství, horského kolarství, dráhového kolarství a BMX. Silniční kolarství zahrnuje závody na dlouhé vzdálenosti na silnicích, zatímco horské kolarství se odehrává na náročném terénu v přírodě. Dráhové kolarství probíhá na speciálních oválných dráhách. Kolarství je populární po celém světě, ať už jako profesionální sport, rekreační aktivita nebo ekologický dopravní prostředek.

Kolarství – zajímavosti:

  1. První jízdní kolo bylo vynalezeno v roce 1817 a bylo zcela bez pedálů. Pohybovali se na něm tak, že jezdci odráželi nohama od země.
  2. Tour de France, jedna z nejprestižnějších kolarských událostí na světě, byla poprvé uspořádána v roce 1903.
  3. Většina profesionálních silničních kol má 21-22 rychlostních stupňů.
  4. Kolo rekumbentní (s lehátkovou polohou jezdce) drží rychlostní rekord na rovině bez asistence větru – více než 133 km/h.
  5. Pneumatiky používané ve dráhovém kolarství jsou nafukovány na extrémně vysoký tlak, často více než 10 barů.
  6. Kolarství je jedním z mála sportů, které měly své místo na všech moderních letních olympijských hrách od roku 1896.
  7. Horské kolarství se stalo olympijským sportem teprve v roce 1996.
  8. Díky aerodynamickému tvarování a speciálnímu oblečení mohou profesionální cyklisté snížit odpor vzduchu a dosáhnout vyšších rychlostí.
  9. Průměrný profesionální cyklista v Tour de France spálí během jednoho etapového dne až 6 000 kalorií.
  10. Jízdní kolo je považováno za jeden z nejefektivnějších dopravních prostředků z hlediska energetického výkonu v porovnání s potřebnou energií.