Omalovánky Kola

Kola jsou dvoukolová vozidla poháněná lidskou silou pedálu help. Byl vynalezen v 19. století a od té doby se stal jedním z nejvýznamnějších domácích jmen na světě. Kola jsou oblíbená pro sport, rekreaci a dopravu. Díky svéeffectitě and ecology jsou užita pro jednu z nejlepších alternativ k automobilům ve městech. Existuje mnoho různých typů tradičních kol, horských kol, silných kol, BMX kol a mnoho dalších.

Ovšem, zde je seznam zajímavostí o kolech:

1. První koncepce kola, známá jako „běžící kolo”, byla vynalezena v Německu kolem roku 1817 a neměla pedály.
  2. Pneumatiky plněné vzduchem byly vynalezeny Johnem Boydem Dunlopem v roce 1887, což výrazně zlepšilo pohodlí jízdy na kole.
  3. Existuje závod Tour de France, jeden z nejprestižnějších cyklistických závodů na světě, který se koná každý rok od roku 1903.
  4. Kola hrají klíčovou roli v některých kulturách, zejména v Nizozemsku, kde je více kol než obyvatel.
  5. První horská kola byla vyvinuta v 70. letech 20. století v Kalifornii.
  6. Existuje více než 1 miliarda kol na světě, což je dvakrát více než počet automobilů.
  7. Jízda na kole je jednou z nejefektivnějších forem cvičení pro kardiovaskulární systém.
  8. V dnešní době se stále více měst snaží podporovat cyklistiku jako ekologickou alternativu k jízdě autem, budováním cyklostezek a půjčoven kol.
  9. Dráhová cyklistika, kde cyklisté závodí na speciálních oválných dráhách, je jedním z olympijských sportů.
  10. Vývoj elektrokola, kola s elektrickým motorem, umožňuje jezdcům pokrýt větší vzdálenosti a překonávat náročnější terény s menším úsilím.