Omalovánky Harry Truman

Harry S. Truman byl 33. prezidentem Spojených států amerických, který sloužil v úřadě od roku 1945 do roku 1953. Předtím, než se stal prezidentem, byl viceprezidentem za Franklina D. Roosevelta a stal se prezidentem po Rooseveltove smrti. Jeho prezidentským obdobím byla klíčová doba pro historii Spojených států, zejména v souvislosti s koncem druhé světové války a poválečnými událostmi.

Jednou z nejznámějších akcí Trumana bylo rozhodnutí použít atomové bomby nad japonskými městy Hirošima a Nagasaki, což přispělo k ukončení války v Pacifiku. Trumanova prezidentská éra zahrnovala také založení Severoatlantické aliance (NATO), započetí studené války s Sovětským svazem a podpis Marshallova plánu, který měl obnovit Evropu po válce.

Harry Truman byl známý svým výrokem „Buck stops here” (Tady končí veškerá zodpovědnost), což zdůrazňovalo jeho přístup k prezidentskému úřadu a zodpovědnosti za rozhodnutí. Po ukončení svého prezidentského mandátu se stáhl z politiky a napsal své paměti. Je považován za významnou postavu v americké historii a jeho rozhodnutí a politika měly trvalý vliv na světové události.

  1. Překvapivý Prezident: Harry S. Truman se stal prezidentem po smrti Franklina D. Roosevelta v roce 1945. Mnozí ho považovali za překvapení, protože nebyl tak známý jako jiní politici.
  2. Atomové Bomby: Truman byl prezidentem, který rozhodl o použití atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki, což přispělo k ukončení druhé světové války.
  3. Marshallův Plán: Truman podepsal Marshallův plán, který poskytl hospodářskou pomoc Evropě po druhé světové válce a pomohl obnovit zničené země.
  4. Severoatlantická Aliance (NATO): Trumanova administrativa hrála klíčovou roli při založení Severoatlantické aliance (NATO), což byl vojenský pakt mezi Západními zeměmi.
  5. Občanská Práva: Truman byl známý svou podporou občanských práv. V roce 1948 vydal výkonný rozkaz zakazující segregaci v ozbrojených silách.
  6. Korejská Válka: Za Trumanovy vlády vypukla korejská válka v roce 1950, což vedlo k nasazení amerických vojsk v Koreji.
  7. Dvě Prezidentské Období: Truman byl zvolen na prezidenta ve volbách v roce 1948 a sloužil v druhém volebním období od roku 1949 do roku 1953.
  8. Klíčová Postava Studené Války: Trumanova éra byla klíčovým obdobím studené války mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.
  9. Přístup k Prezidentství: Na Trumanově pracovním stole měl nápis „The Buck Stops Here” (Tady končí veškerá zodpovědnost), což zdůrazňovalo jeho přístup k zodpovědnosti za prezidentská rozhodnutí.
  10. Paměti: Po opuštění úřadu napsal Truman své paměti s názvem „Memoiry Harryho S. Trumana”. Tyto paměti se staly populárními a poskytly hlubší vhled do jeho prezidentského období.