Omalovánky DEN SJEDNOTENÍ NĚMECKA

Den německého jednoty (Tag der Deutschen Einheit) se slaví 3. října a připomíná znovusjednocení Západního a Východního Německa v roce 1990. Toto datum znamená konec období, kdy bylo Německo rozděleno na dva státy po druhé světové válce. Západní Německo bylo známo jako Spolková republika Německo a Východní Německo bylo známo jako Německá demokratická republika. 3. října 1990 byly obě země oficiálně sjednoceny, což vedlo k vytvoření současného Německa. Tento den je veřejným svátkem v Německu a je symbolem svobody a návratu k jednotě.

  1. Původní datum: Původním dnem jednoty byl 17. červen, kdy se připomínal povstání v NDR z roku 1953. Po sjednocení byl tento svátek přesunut na 3. října.
  2. Berlínská zeď: Pád Berlínské zdi v roce 1989 byl klíčovou událostí, která předcházela znovusjednocení Německa.
  3. Měnová unie: Ještě před formálním sjednocením, 1. července 1990, došlo k měnové unii, kdy se východoněmecká marka nahradila západoněmeckou.
  4. Helmut Kohl: Kancléř Západního Německa, Helmut Kohl, byl klíčovou postavou v procesu znovusjednocení.
  5. Dva hlavní města: Před sjednocením měla obě Německa svá hlavní města – Bonn ve Západním Německu a Východní Berlín ve Východním Německu.
  6. Návrat do Berlína: Po znovusjednocení se hlavním městem Německa stal opět Berlín a začala velká rekonstrukce města.
  7. Ostalgie: Po sjednocení se u některých obyvatel Východního Německa objevil pocit nostalgie za životem v NDR. Toto je někdy označováno termínem „Ostalgie” (kombinace slov „Ost” – východ a „Nostalgie”).
  8. Hymna: Po sjednocení zůstala německá hymna stejná, ale zpívá se pouze třetí sloka.
  9. Ekonomické rozdíly: I přes snahu o vyrovnání ekonomik obou částí země stále existují ekonomické a sociální rozdíly mezi západními a východními spolkovými zeměmi.
  10. Brandenburská brána: Tento berlínský monument, který byl dříve symbolem rozdělení, se stal symbolem znovusjednocení a míru.